South Denver Fencing Academy
7075 B South Alton Way
Centennial, CO  80112
720-200-5588
  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon

Site created in collaboration with Scott Miller Designs

Colorado Cup #5
June, 2016
Youth Cup #6
May, 2016

Tournament

Results

Rain City SYC
April, 2016

Y12 Men's Epee

7th place - Colin (earned national points)

 

Y12 Men's Foil

12th place - Colin (earned national points)

 

Y12 Women's Foil

11th place - Nicole (earned national points)

 

Y14 Men's Epee

3rd - Zack (earned national points)

 

Y14 Men's Foil

17th - Zack (earned national points)

 

RYC/Youth Cup #5
April, 2016
 
 

 

Y10 Women's Epee

2nd place - Zella

 

Y10 Mixed Foil

2nd place - Jake

3rd place - Ryan

 

Y12 Mixed Epee

2nd place - Colin

3rd place - Michael

 

Y12 Men's Foil

1st place - Colin

 

Y12 Women's Foil

2nd place - Nicole

 

Y14 Men's Epee

1st place - Zack

3rd place - Colin

 

Y14 Women's Foil

2nd place - Nicole

 

Y14 Men's Foil

1st place - Zack

2nd place - Colin

3rd place - Aubrey

Colorado Cup #4
March, 2016

Mixed Foil

2nd place - Jeffrey

3rd place - Brendan

C & Under
February, 2016

Mixed Epee

3rd place - Matthew Cole

 

Mixed Foil

1st place - Brendan

2nd place - Zack

3rd place - Ben

E & Under
February, 2016

1st place - Brendan (earned E16)

Bill Goering Memorial
January, 2016

Mixed Foil

1st place - Jeffrey Miller (earned A16)

Regional Junior/Cadet Circuit
January, 2016

Cadet Men's Epee

8th place - Cameron

 

Junior Men's Epee

8th place - Cameron

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Colorado Cup #2
December, 2015
 
 
 
E and Under
December, 2015
 
 
 
 
 
 
Overeaters' Open
November, 2015
 
 
 
Rocky Mountain
Super Youth Circuit
Regional Cadet Circuit
November, 2015
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
RYC/Youth Cup #2
November, 2015
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Falcon Open
October, 2015
 
 
 
 
 
 
 
 
Colorado Cup #1
October, 2015
 
 
 
 
 
 
 
C & Under/Unrated/Vet
October, 2015
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Youth Cup #1
September, 2015
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
D & Under
September, 2015
 
 
 
 
Nick Toth
September, 2015
 
 
 
 
 
 
 
 
 
E & Under
August, 2015
 
March NAC - Salt Lake City, UT

Y12 Men's Epee

8th place - Colin

 

Y12 Men's Foil

32nd place - Colin (earned national points)

 

Y14 Men's Epee

7th place - Zachary (earned C16)

Mixed Foil

3rd place - Brendan

 

 

 

Mixed Epee

1st place - Zack (earned D15)

 

Mixed Foil

1st place - Simon (earned E15)

 

 

 

Mixed Epee

8th place - Matthew Cole (earned C15)

 
 
Y10 Women's Epee

5th place - Katarina

 

Y10 Women's Foil

5th place - Katarina

 

Y12 Men's Epee

3rd place - Colin

 

Cadet Men's Epee

3rd place - Cameron

 

Cadet Men's Foil

7th place - Zack

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Y10 Mixed Foil

2nd place - Ryan

3rd place - Jake and Katarina

 

Y10 Women's Epee

2nd place - Katarina

 

Y12 Men's Epee

2nd place - Colin

 

Y12 Men's Foil

1st place - Colin

 

Y12 Women's Foil

1st place - Nicole

3rd place - Bella

 

Y14 Men's Epee

1st place - Zack

 

Y14 Men's Foil

1st place - Ben

3rd place - Colin and Zack

 

 

 
 

Y12 Men's Epee

2nd place - Colin

 

Junior Men's Epee

6th place - Cameron

 

Junior Men's Foil

3rd place - Brendan

 

 

 

Mixed Foil

1st place - Jeffrey

3rd place - Zack

 

Women's Foil

2nd place - Kimberly

 

 

 

 

C and Under Foil

3rd place - Kenneth

 

Unrated Mixed Foil

3rd place - Kenneth

 

Vet Mixed Foil

2nd place - Kenneth

 

 

 

Y10 Mixed Epee

1st place - Katarina

 

Y10 Mixed Foil

1st place - Jake

2nd place - Ryan

3rd place - William

 

Y12 Mixed Epee

1st place - Colin

 

Y12 Mixed Foil

1st place - Colin

2nd place - Bella

3rd place - Nicole

 

Y14 Mixed Epee

1st place - Zack

3rd place - Aubrey

 

Y14 Mixed Foil

1st place - Zack

2nd place - Aubrey

3rd place - Ben and Colin

 

 

Mixed Epee

3rd place - Zack

 

 

 
 
Y12 Mixed Epee

1st place - Colin

3rd place - Nicole

 

Y14 Men's Epee

2nd place - Zack

 

 

 

 

 

 

Mixed Foil

1st place - Simon (earned E15)

3rd place - Brendan

 

Youth Cup #3
January, 2016

Y10 Mixed Epee

2nd place - Katarina

3rd place - Zella

 

Y10 Mixed Foil

2nd place - Ryan

3rd place - Katarina and Jake

 

Y12 Mixed Epee

2nd place - Colin

 

Y12 Mixed Foil

1st place - Colin

2nd place - Nicole

3rd place - Bella

 

Y14 Mixed Epee

1st place - Zack

 

Y14 Mixed Foil

1st place - Zack

3rd place - Ben and Aubrey

E & Under Foil/Epee
May, 2016

Foil

1st place - Brendan

2nd place - Aubrey

3rd place - Bryn and Kenneth

Epee

1st place - Aubrey (earned E16)

2nd place - Nathan

3rd place - Kenneth

Spring Fest RJCC - San Jose, CA
May, 2016

Junior Men's Epee

7th place - Cameron

RYC/Youth Cup #4
February, 2016

Y10 Mixed Foil

2nd place - Jake

 

Y12 Mixed Epee

2nd place - Colin

 

Y12 Men's Foil

1st place - Colin

 

Y12 Women's Foil

1st place - Nicole

 

Y14 Men's Foil

1st place - Zach

2nd place - Colin

3rd place - Aubrey and Ben

 

Y14 Women's Foil

2nd place - Nicole

Youth Nats. Prep
June, 2016

Youth 10 Epee

1st place - Zella

Youth 10 Foil

2nd place - Kevin

Youth 12 Epee

1st place - Colin

3rd place - Zella

Youth 12 Foil

1st place - Colin

2nd place - Nicole C

3rd place - Ryan T

Youth 14 Epee

1st place - Aubrey

2nd place - Colin

Youth 14 Foil

1st place - Colin

2nd place - Nicole

3rd place - Aubrey

Senior Mixed Foil

1st place - Brendan

2nd place - Zack

3rd place - Simon

Youth 10 Epee

1st place - Katarina

2nd place - Zella

 

Youth 10 Foil

1st place - Katarina

2nd place - Jake

3rd place - Ryan

 

Youth 12 Foil

1st place - Colin

2nd place - Nicole

 

Youth 14 Epee

1st place - Colin

2nd place - Aubrey

 

Youth 14 Foil

1st place - Colin

3rd place - Nicole